Ivan Petrović, zamenik zaštitnika građana Grada Kraljeva kaže da su kamere, odnosno video- nadzor koji su postavljale opštine i gradovi u Srbiji, a koje je kupila lokalna samouprava nezakoniti. Istovremeno, sada već bivši gradonačelnik Prokuplja Milan Aranđelović je njihovom nabavkom izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Petrović koji se ozbiljno bavio ovom temom, kaže za ProkupljePress.com da samo policija i vojska mogu da nabave kamere, a ne lokalne samouprave.
On je dao svoje opsežno mišljenje o ovoj temi, u kojem se između ostalog kaže da je „nabavka video nadzora je suprotna odredbi člana 27. stav 12, a u vezi sa stavom 3. i člana 63. Zakona o javnoj svojini ("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 88/2013, 105/2014, 104/2016 - drugi zakon, 108/2016, 113/2017, 95/2018 i 153/2020, u dalјem tekstu: ZOJS), odredbi člana 245. stav 8, a u vezi sa stavom 5. tačka 4) Zakona o policiji ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016, 24/2018 i 87/2018, u dalјem tekstu: ZOP), jer VIDEO NADZOR SPADA U POKRETNA SREDSTVA ZA POSEBNE NAMENE, čiji način nabavke, bez javne nabavke propisuje VLADA REPUBLIKE SRBIJE, TAKO DA SU SVI ZAKLjUČENI UGOVORI OD STRANE GRADA, U VEZI NABAVKE VIDEO NADZORA, SU NIŠTAVNI.
- Ni "slike i snimci sa kamera ne mogu biti korišćeni u sudskim postupcima". Samu praksa snimanja i pribavljanja dokaza na ovaj način nije sporna, ali oprema kojom se snima mora biti nabavljena na zakonom predviđen način kako bi dokazi mogli da se koriste na sudu- upozorava Petrović i dodaje da je uloga institucije zaštitnika građana da štiti i radi na unapređenju poštovanja slobode i prava.
Većina lokalnih samouprava, pa i Grad Prokuplje su kupili ovu video opremu od beogradske firme Macchina Security, a radi se o kamerama kineskog proizvođača Dahua.
Kod nas je system video-nadzora počeo sa radom krajem februara i samo u prvih 17 dana zabeležen je 151 prekršaj, te su građanima pisane kazne, koje su oni i platili. Ipak, tek sada je izašlo na videlo da po zakonu, iako su napravili prekršaj, oni ne moraju da ga plate, jer kamere koje su postavljene, nisu zakonske!
Postavljanje tih kamera, koštalo je građane Prokuplja milion evra i izazvalo je negodovanje u javnosti. Sporila se i javna nabavka, ali ono što su naumili gradski oci, to su i uradili.
Prijavite se ili se registrujte kako bi bili i vi deo prokupljepress.com kulture.
Pretplatite se